İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Adiyaman Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü
 

2 MART DEPREMİNİN YIL DÖNÜMÜNDE SAMSATLI AFETZEDE ÖĞRENCİLERE AFET BİLİNCİ EĞİTİMİ VERİLDİ. 05 Mart 2018

2 Mart 2017 tarihinde meydana gelen Samsat depreminin akabinde AFAD Adıyaman ekipleri tarafından Samsat Merkez ve Köylerinde Temel Afet Bilinci eğitimleri verilerek artçı deprem yaşayan afetzede öğrencilere deprem öncesi, sırası ve sonrasında neler yapmaları gerektiği hakkında bilgilendirmeler yapılmıştı. Bu sene 28 Şubat Sivil Savunma Haftası ve 1-7 Mart Deprem Haftası münasebeti ve Samsat depreminin yıl dönümü olması nedeniyle Samsat İmam Hatip Ortaokulunda Adıyaman AFAD İl Müdürümüz Osman Ertuğrul ALTUĞ, Samsat Kaymakamı Sedat Sezik, Samsat İlçe Milli eğitim Müdürü Abdullah AKIN ve AFAD çalışanlarının katılımıyla bir program düzenlenmiştir. Çocuklara Afet bilinci eğitiminin yanı sıra Afiş, broşür ve kitapçıklar dağıtılmıştır.

İl Müdürümüz Osman Ertuğrul Altuğ, çocuk yaşlarda iyi bir afet bilincinin verilmesinin önemine işaret ederek, AFAD ve diğer paydaşlarının teknik elemanlarınca sık sık eğitim çalışması yapacaklarını belirtti.
Müdür Altuğ, "Doğal afet meydana geldiğinde gerekli müdahaleleri yapabilme güç ve kabiliyetine sahibiz. Ancak, deprem bilinci ile hem çalışmalarımız daha kolaylaşacak hem de can ve mal kaybı minimum seviyeye düşecektir. Bunun için eğitim çalışmalarını önemsemekteyiz" dedi.
Samsat Kaymakamı Sedat Sezik ise yaptığı konuşmasında Samsat ilçesinde tam bir yıl önce meydana gelen depremin önemli dersler içerdiğini, daha çok dikkatli olmamız ve deprem başta olmak üzere her türlü doğal afete hazırlıklı olmamız gerektiğini ifade etti.
Kaymakam Sezik, "Geçen yıl bugün, yani 2 Mart 2017 tarihinde Samsat ilçemizde bir deprem meydana geldi. Can kaybı olmamakla birlikte 5,5 şiddetindeki bir depremle ağır hasarlar meydana geldi. Bilim adamlarının tespitlerine göre ülkemiz ve dünyada tarih belli olmamakla birlikte önemli deprem ve doğal afetler beklenmektedir. Bunun karşısında oturup kara kara düşünmek bizlere hiçbir fayda sağlamayacaktır. Yapmamız gereken tek şey afetlere karşı dayanıklı meskenler oluşturmak ve iyi bir afet bilincine sahip olmaktır. Deprem haftası farkındalık oluşturmak bakımından önemlidir. Allah ülkemizi ve bütün insanlığı her türlü doğal afetlerden korusun" şeklinde konuştu.

1-7 Mart Deprem Haftası kapsamında eğitim ve tatbikat çalışmaları devam etmektedir.

20180305 10012620180305 10343720180305 100307