İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
ADIYAMAN
Adiyaman Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü
 

BAŞBAKAN YARDIMCISI VEYSİ KAYNAK DEPREMİN YAŞANDIĞI SAMSAT İLÇESİNDE.. 13 Mart 2017

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, geçtiğimiz Perşembe günü Samsat ilçesinde meydana gelen 5.5. şiddetindeki depremin ardından çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Adıyaman’a geldi.
 
İlk olarak Adıyaman Valiliğini ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Valilik ziyaretinin ardından Vali Abdullah Erin, TBMM Başkanvekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, AFAD Başkanı Mehmet Halis Bilden ve diğer yetkililerle birlikte Samsat ilçesine giderek, Samsat Kaymakamlığı bahçesinde oluşturulan Mobil Koordinasyon merkezinde yürütülen çalışmalarla ilgili yetkililerden  bilgi aldı.    
 
Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, “5.5 büyüklüğünde depremde Atatürk Barajının depremden zarar görmediğinin altını çizerek, ilçede öncelikli olarak 12 adet prefabrik okul yapılacağını kaydetti.
 
Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, burada depremden zarar gören vatandaşlar ile sohbet ederek, geçmiş olsun dileklerini iletti. İlçenin hükümet konağı bahçesine AFAD tarafından kurulan koordinasyon tırında çalışmalar ile ilgili bilgi alan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, burada basın mensuplarına deprem sonrasında yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi.
 
 Adıyaman’ın Kuzeydoğu Anadolu fay hattında yer aldığını, Adıyaman’ın yarısının 1. derecede, diğer yarısının 2. derece deprem bölgesinde olduğunu aktaran Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, ancak Samsat ilçesindeki depremin çok daha farklı bir fay hattı üzerinde meydana geldiğini kaydetti.
 
Deprem anından itibaren, Valilik koordinasyonunda tüm ekiplerin olaya müdahil olduğunu ifade eden Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, “Hadisenin öğle saatlerinde olması bize daha iyi bir imkan sağladı. Bu bölgede toplam bin 900 hane var. Bu hanelerin binden fazla hanesinde ağır hasar, 450 civarında orta hasar, 22 tanesi ise tamamen yıkılmıştır. Deprem sonrasında okullar hızlıca tahliye edildi. Samsat’ta yaklaşık bin 500 öğrencinin okuduğu 12 okuldaki 85 derslikte hasar meydana geldi. Hastanede 3 tane yaralımız var. Bu hastalarımızda depremin verdiği korku ve panikle ayaklarında incime var. Buraya biz AFAD ve Kızılay olarak hane sayısından daha fazla çadır sevk ettik. Bu çadırların tamamı kuruldu” dedi.
 
Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, “depremde zarar gören kamu binaları ve okullar ile ilgili olarak, Samsat’ta acilen kamu hizmetlerinin aksamadan devam etmesi için, özellikle belediye hizmetlerinin geçici bir binaya taşınması gerekiyor. Kaymakamlık binamızın da geçici binada hizmet vermesini sağlamamız gerek. Aynı şekilde emniyet binamızın çalışacağı bir mekan oluşturmalıyız. En önemlisi bin 500 yavrumuzun eğitim gördüğü okullarımıza çok hızlı 12 prefabrik okul göndereceğiz. Birisi ana okul olmak üzere, 12 okul göndereceğiz. Prefabrik okullarda eğitim hayatlarına devam etmeleri sağlanacak. Samsat’ın içme suyu ve kanalizasyon suyu zarar görmüş. Özel İdare tarafından bununla ilgili çalışma yapılması planlanıyor” diye konuştu.
 
 Samsat’ın 1988 yılında kurulan yeni bir yerleşim yeri olduğunu ancak birçok binanın depremde zarar görmesi nedeniyle yerinin uygun olup olmadığı yönünde Adıyaman Valiliği ve Adıyaman Üniversitesi ile ilgili kurumların bir çalışma başlatacağını aktaran Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, depremde en büyük sevincimiz can kaybının olmamasıdır. İlk günden beri bu çalışmaları koordine eden Adıyaman Valimiz Abdullah Erin’e çok teşekkür ediyorum. Depremden sonra burada olan TBMM Başkanvekilimiz ve Adıyaman Milletvekilimiz Ahmet Aydın’a, Adıyaman Belediye Başkanımız Hüsrev Kutlu’ya, AFAD’a ve diğer kamu görevlilerine çok teşekkür ediyorum. Bundan sonra hasarları doğru tespit edip, en hızlı şekilde onarılacak olanların onarılması, onarılmayacakların ise yerine yenisinin yapılmasıdır.  Hasar tespitinden sonra hasar gören yapıların yerine yenileri koyma hedefindeyiz. Önümüzdeki kışa girerken, insanlarımızın yeni güvenli kendi konutlarında oturmasıdır” dedi.
 
Gazetecilerin depremde Atatürk Barajının zarar görüp görmediğini sorması üzerine ise Başbakan Yardımcısı Kaynak, “Barajlar çok daha sağlam yapılmıştır. Bu baraj yapılırken mühendisler bu tedbirleri almıştır. Herhangi bir hasar olmadığı bizlere iletilmiştir”diye sözlerini tamamladı.
 
Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, daha sonra beraberindeki heyetle ilçe merkezinde hasar gören bazı kamu binalarını gezerek incelemelerde bulundu.